retinol nedir

Retinol Nedir?

Retinol Nedir ? Yeni başlayanlar için retinolü anlaması biraz zor olabiliyor. Çünkü retinolün farklı bir sürü türü vardır.

Fakat farklarını anladığınız zaman sizin cilt türünüze hangisinin uygun olduğunu ve nasıl kullanmanız gerektiğini çözeceksiniz, böylece artık sizin için kafa karıştırıcı olmaktan çıkacak.

retinol nedir 5

Retinolü bu kadar iyi yapan sebep; çok uzun yıllardır üzerinde çalışma yapılmış ve etkinliği kanıtlamış bir içerik olmasıdır.

Retinol Nedir?

Retinol bir retinoid türüdür. Retinoidler; retinol türlerinin hepsine verilen genel isimdir. Yani retinoidler dediğim zaman bütün retinol türlerini kastediyorum demektir.

Retinoidler, A vitamininin türevleridir. Bazen adları A vitamini olarak geçebilir. Böyle duyduğunuz zaman bilin ki retinoidlerden bahsediliyor.

Retinoidlerin ciltte çalışma prensibi şöyledir; cildin hücre yenilenme hızını arttırırlar. Yani cildiniz 28 günde bir kendini yeniliyor ise onu 15 güne indiriyor. Bunun sonucu olarak yeni, taze deri daha hızlı cilt yüzeyine çıkmaya başlıyor.

Aynı zamanda; ciltteki kolajen üretimi arttırırlar. Hücreleriniz daha hızlı yenilendiği için gözeneklerinizin yağ ve kirlerle tıkanma olasılığı azalır.

Yağ ve kirin sebep olduğu; sivilce, siyah nokta, beyaz noktalardan kurtulmanız daha kolay olur. Lekeler daha çabuk iyileşir.

Retinoidler Ne İşe Yarar?

Retinoidler birden fazla cilt problemini tedavi etmek için kullanılırlar bu yüzden, cildiniz için kullanabileceğiniz EN İYİ içeriklerdir. Tabi hamile değilseniz veya alerjiniz yok ise. Retinoidler;

 • Kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır
 • Pütürlü cilt görünümü tedavi eder
 • Soluk ve mat bir cilt için etkilidir
 • Gözenekleri küçültür
 • Cilt derinizi inceltmez aksine daha da güçlendirmeye yardımcı olur

Retinol krem/serum önerilerime buradan ulaşabilirsiniz..

Tabi bu güzel faydalarından yararlanabilmek için önce retinizasyon sürecini atlatmanız gerekiyor.

Retinizasyon Nedir?

Retinizasyon, cildin A vitaminine alıştığı uyum sürecidir. Bu süreç sırasında ciltte kızarıklık, kuruluk, kusma ve pullanma gibi geçici rahatsızlıklar olabilir.

Cildiniz retinize edilmiş hale geldiğinde, bu geçici rahatsızlıklar ortadan kalkar.

Bu süreç yaklaşık 8 hafta sürer. Tabi ciltten cilde göre değişebilir. Yani cildinizin retinoidlere alışma süresi; en az 8 haftadır. Bu süre boyunca yan etki gözlemlemeniz çok normaldir.

Bu süreci atlattıktan sonra retinoidlerin bütün faydalarından yararlanmaya başlayacaksınız. Sabırlı olmalısınız.

Retinoidler 4 Ana Gruba Ayrılır;

retinol nedir 1

Bunların aşağıda yanlarına orijinal adlarını da yazacağım çünkü, ürünlerin arkasındaki içerik listelerinde her zaman orijinal adları yazar. Görüp tanıyabilesiniz diye iki adını da vermek istedim. En az kuvvetlisinden başlayalım :

Retinol Esterler (Retinol Esters)

1) Retinil Propiyonat (Retinly Propionate)

2) Retinil Palmitat (Retinly Palmitate)

3) Retinil Asetat (Retinly Acetate)

Retinol esterler cildinizde kullanılabilmesi için, cilt tarafından 3 kere değişime uğrar . Bu yüzden en nazik olan gruptur.

Retinoidleri daha önce kullanmadım diyorsanız başlangıç olarak retinol esterleri tercih edebilirsiniz. En az kuvvetli retinoid grubu olduğu için cildi tahriş etme olasılığı en düşüktür. En yaygın olarak kullanılanı Retinil Palmitattır.

Retinol

Retinol cildinizde kullanılabilmesi için, cilt tarafından 2 kere değişime uğrar. Genelde piyasadaki çoğu üründe kullanılan retinoid türüdür.

Retinoik asitlerden (tretinoin) çok daha az etkilidir fakat uzun süreli kullanım sonucunda retinoik asitler kadar etkili olabiliyor. Retinolleri devamlı olarak kullanırsanız, retinoik asit kadar etkilerini görürsünüz.

Retinal / Retinaldehit (Retinaldehyde)

Retinal cildinizde kullanılabilmesi için, cilt tarafından 1 kere değişime uğrar. Retinollerden daha güçlü, tretinoinden daha naziktir. Tam ikisinin arasındadır.

Güçlü bir şey kullanmak aynı zamanda yan etkileri daha az olsun istiyorsanız retinal tam size göre. Retinaller kozmetik ürünleri kapsamında (raflardan alınabilen) kullanabileceğiniz en güçlü retinoid türleridir.

Tretinoin / Retinoik Asit (Retinoic acid)

Tretinoin cilt tarafından değişime uğramadan direkt kullanılır. Retinoidlerin aktif formudur, bu yüzden cilde uygulandığı anda hiç dönüşüme uğramadan direkt çalışmaya başlar. Bu sebep ile tretinoin, retinoid grubunun en güçlü üyesidir.

En hızlı sonuç alabileceğiniz retinoid türüdür. Kırışıklıklar ve sivilce konusunda çok etkilidir. Fakat aynı zamanda cildi tahriş edip soyma olasılığı da en yüksektir.

Burada bir konuya değinmek istiyorum. Tretinoin içerikli ürünler normalde reçete ile satılması gereklidir (çoğu ülkede bu şekildedir). Çünkü çok kuvvetlidir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Türkiye’de reçetesiz satın alabiliyorsunuz. Fakat lütfen bir dermatoloğa danışmadan asla kullanmayın. Yanında çok fazla yan etkiyle birlikte gelir. Doğru kullanmazsanız cildinizi olduğundan daha kötü yapabilir.

Retinoidlerin 2 Grubu Daha Vardır;

retinol nedir 2

Retinoik Asit Esterleri (Retinoic Acid Esters)

Kuvvetlilik dereceleri Retinol ve Retinoik Asit arasındadır. Bunlar;

 • 10 x Granactive Retinoid = Hydroxypinacolone Retinoate
 • Retinil Retinoat (Retinyl Retinoate)

Aynı kategoride olmalarına karşın, Hydroxypinacolone Retinoate, Granactive Retinoidden 10 kat daha güçlüdür.

Retinoidlerle size aynı faydayı verirler. Etkili ama nazik formlardır.

Sentetik Retinoidler (Synthetic Retinoids)

Bunlar; Adapalen, Tazaroten, İsotretinoindir. Bunlar retinoidlerin sentetik versiyonlarıdır.

Adapalen (Adapalene)

Bunlar ağırlıklı olarak sivilce için kullanılırlar ve çok etkililerdir. Kırışıklıklar ve ince çizgilerin üzerinde etkileri vardır. Tretinoinden daha naziktir.

Tazaroten (Tazorac);

Sivilce ve sedef hastalığı için kullanılır.

İsotretinoin

Roaccutane ve Zoretanin gibi sivilce haplarının ana maddesidir.

Retinoid Kullanım Önerileri

 • Retinoidleri AKŞAM kullanmalısınız. Çünkü retinoidler cildinizi ışığa olduğundan daha duyarlı hale getirir.
 • Cilt ışığa duyarlı hale geldiği için mutlaka gün içinde güneş kremi kullanmanız gerekiyor.
 • İlk başlıyor iseniz haftada en fazla 2 gün kullanın. Daha önce retinoid kullanmadıysanız cildiniz bu içeriği tanımıyor demektir. Bu sebeple cildin tanımasını ve alışmasını sağlamak için ona zaman vermelisiniz. Bu yol ile retinoidlerden maksimum verim alacaksınız.
 • Retinoidlerlere birlikte AHA/BHA ve C vitamini serumlarınızı kullanmayın.
 • Retinoid rutininizi basit tutun ! Temizleme, retinoid ve nemlendirici yeterlidir. Zaten retinoidler birden fazla sorunu çözmeye yönelik oldukları için başka ürünlerle karıştırmaya çoğu zaman gerek yok.
 • Çok hassas bir cildiniz var ise retinoidlerden önce çok kalın olmayan nemlendiricinizi sürebilirsiniz. Böylece nemlendirici cildinizde bariyer görevi görecek ve retinoidin oluşturabileceği tahrişi ve kızarıklığı en aza indirecek. Retinoidler yine de cildinizde çalışmaya devam edecek merak etmeyin.
 • Hamilelikte kullanılamaz.
 • Düzenli olarak kullanmalısınız. 1-2  ay kullanıp bırakırsanız cildinizde bir değişim gözlemleyemezsiniz. Değişim görmek istiyorsanız en az 5-6 ay düzenli kullanım gerektirir.

Son Olarak;

Retinol nedir umarım açıkça anlatabilmişimdir. Bir tane ama gerçekten etkili bir içerik kullanayım istiyorsanız retinoidler tam size göre. Birden fazla iş yapabildiği için aynı zamanda ekonomiktir.

Retinoidlerin faydasını görmek istiyorsanız devamlı kullanmanız gerekir. Eğer devamlı ve doğru bir şekilde kullanırsanız; retinoidler size gözle görülebilir çözümler sunacaklardır.