Ginsengin Cilde Faydaları

Ginsengin Cilde Faydaları

Ginseng nedir? Ginseng; Asya’da uzun yıllardır yaşlanma karşıtı olarak kullanılan bir bitki köküdür. Hem yenilebilen hem de cilt için kullanılan doğal bir bitkisel ilaçtır. Vücut içinde çok fazla yararı vardır.

Özellikle Kore cilt bakımının kraliçe içeriklerinden biridir. Asyalıların nasıl bu kadar genç ve güzel kaldığını merak ettiyseniz cevabını buldunuz demektir 😀

Ginseng Nedir?

Ginseng; Asya’da ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde bulunan panax bitkisinin etli köküdür. 6 senede bir hasadı yapılır.

İyileştirici özellikleri sayesinde Asya tıbbında çok uzun yıllardır kullanılır. Toniklerde, serumlarda, esanslarda, kremlerde ve gece maskelerinin içinde çok yaygın olarak kullanılır.

Ginsengin faydaları; cildin sağlığını, dokusunu, rengini ve yaşlanma belirtilerini iyileştirir. Saponinler, polisakkaritler, pektin, şeker, B1, B2, B12 vitaminleri, pantenol ve mineraller gibi cilt için yararlı aktif içerikler bu faydaları sağlar.

Ginseng Türleri

Kore Ginsengi (Kırmızı Ginseng)

Bu tür bilinen en güçlü ve faydaları kanıtlanmış ginseng bitkisi türüdür. Güney Kore’de yetiştirilir. Cilt bakım içeriklerinde adı “panax ginseng” olarak geçiyor.

Bu türün en çok aktif bileşik içeren ve en etkili ginseng türü olduğunu biliniyor. Cilt bakım ürünlerinde en yaygın olarak kullanılan türdür.

Amerika Ginsengi

Bu ginseng türü kore türüne göre daha açık renklidir. Orta güçte bir türdür. Üzerinde çok fazla bilimsel çalışma yapılmış bir tür değildir. Etkinliğinin kanıtlanması için daha fazla çalışmaya ihtiyacı vardır.

Fakat antiinflamatuvar etkisi olduğu biliniyor. İçerik adı “panax quinquefolius” şeklindedir.

Kırmızı Ginseng ve Beyaz Ginsengin Farkları

Ginseng Faydaları

1- Kırışıklıkları Azaltır

Ginseng kökü ciltteki kan damarlarının sirkülasyonunu hızlandırmaya yarar. Bu sirkülasyon hızlanması sonucu ciltteki kolajen üretimi tetiklenir, böylece kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümü azalır.

2- Cildi Nemlendirir

Cildimizin alt katmanında bulunan hyalüronik asit cildin dolgunluğunu ve nemini sağlar. Ginseng ise ciltteki hyalüronik asit sentezini arttırmaya yarar. Böylece cildimizi daha dolgun ve nemli bir hale gelir.

3- Lekeleri Azaltır

Bu bitkisel içerik tirozinaz enzimini üretimini engeller. Tirozinaz enzimi ise melanin üretir. Melanin: cildimizdeki lekeleri oluşturan pigmenttir. Bu özellikleri nedeniyle ginseng ciltteki lekelerinizin rengini açmaya yarayacaktır.

4- Antioksidandır

Antioksidanlar erken yaşlanmanın önüne geçebilmek için çok önemlilerdir. Ciltteki kolajen yıkımına neden olan çevre koşullarının zararını engellerler.

Ginseng kökü çok güçlü bir antioksidandır. Cildi güneş ışınlarına, toza, hava kirliliğine ve elektroniklerin yaydığı mavi ışığa karşı korur. Ciltte kolajen yıkımını engelleyeceği için yaşlanmayı geciktirecektir.

5- Cildi Aydınlatır

Ginseng kökünün faydalarından biride cildi aydınlatmaktır. Özellikle kuru ciltler donuk görüntüye daha çok meyillilerdir. Donuk ve mat görüntüyü ginseng kullanarak tersine çevirebilir ve daha aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz.

6- Ciltteki Yağı Dengeler

Ginseng kökü ciltte fazla yağ salgılanmasını engellemeye yardımcı olur. Özellikle yağlı ve akneye meyilli ciltliyseniz rahatlıkla kullanabilirsiniz.

7- Şişliği Alır

Yukarıda bahsettiğim gibi ginseng ciltteki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Kan dolaşımı daha hızlı çalıştığı zaman yüzünüzdeki ödem ve şişlikler inecektir.

8- Kızarıkıkları Azaltır

Ciltte inflamasyondan kaynaklı kızarıklıklarınız varsa ginseng antiinflamatuvar özelliğinden dolayı onu indirmeye yardımcı olacaktır. Özellikle çok çabuk kızarıp, kaşınan hassas bir cilde sahipseniz sizin için çok yararı olacaktır.

Ginseng Hangi İçeriklerle Kullanılmamalı?

Bu bitkisel içerik diğer cilt bakım içeriklerinizle iyi anlaşır ve yan etki gösterdiği spesifik bir içerik yoktur. Fakat güçlü bir antioksidan olduğu için c vitamini gibi diğer güçlü antioksidanlarla ayrı rutinde kullanılması daha iyi olur.

Tabi ikisini birlikte kullanmak istiyorsanız, kullanabilirsiniz.

Ginseng Ürünleri

Bu bahsedeceğim ürünlerin hepsinin içerisindeki kore ginsengidir.

I’m From Ginseng Serum

I’m from markasına ait 30 ml boyutundaki ginseng serum. Ürünün içerisinde %7.98 ginseng kök özü bulunuyor. Ayrıca içeriğinde gliserin, hyalüronik asit gibi bir sürü nemlendirici içerikler bulunuyor.

Papatya bitkisi ve meyan kökü gibi cildi sakinleştiren içerikler de mevcut. Meyan kökü ginsengin yanında cilt lekelerini de açmaya yarar. Ek olarak içerisinde parfüm bulunuyor.

Nemlendirici, sakinleştirici, cilt bariyeri onarıcı ve cildi besleyici bir ginseng serumu. Cilt bakım rutininize ginseng eklemek istiyorsanız bu serum iyi bir seçenek.

Tüm cilt tipleri için uygundur.

Kullanımı

Sabah veya akşam kullanabilirsiniz. 4-5 damla ürün bütün cildinize yeterlidir. Tonikten sonra, nemlendirici kreminizden önce uygulayın.

Maruderm Ginseng Cilt Yenileyici Serum

Maruderm markasına ait 30 ml boyutundaki ginseng serumu. Serumun içerisindeki ginseng kök özü %5 oranında. İçeriğinde pantenol, gliserin, hyalüronik asit ve amino asitler gibi bir sürü nemlendirici içerik bulunuyor.

Ayrıca at kestanesi ve allantoin gibi sakinleştirici içerikler de mevcut. Cildi onaran, nemlendiren ve lekeleri açmaya yardımcı olan niasinamid bulunuyor.

Ürünün ginseng içeriği I’m from serumuna göre biraz daha az. Fakat fiyatına göre ginseng oranı güzel ve içerik listesi başarılı. Ginseng serumu kullanmak istiyorsanız bence denemeniz gereken bir ürün.

Tüm cilt tipleri kullanabilir.

Kullanımı

Sabah veya akşam kullanabilirsiniz. 4-5 damla kadar ürün tüm cildiniz için yeterlidir. Toniğinizden sonra uygulayın.

Beauty Of Joseon Ginseng Essence Water

Beauty of Joseon markasına ait 150 ml boyutundaki ginseng esansı. Ürünün içerisinde %80 ginseng suyu ve ayrıca ginseng kök, meyve özü mevcut. Bunun dışında cildi nemlendirecek %2 niasinamid, pantenol, ve hyalüronik asit bulunuyor.

Ana maddesi ginseng olan nemlendirici, sakinleştirici, cilt bariyerini onarıcı ve ciltteki mat görüntüyü alan bir esans diyebiliriz.

Tüm cilt tipleri için uygundur. Özellikle nemsiz ve donuk bir ciltle savaşıyorsanız bu esans cildi nemlendirip, ışıl ışıl parlamasını sağlayacaktır.

Kullanımı

Sabah veya akşam kullanabilirsiniz. Tercih ederseniz günde 2 kere de uygulama yapabilirsiniz. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bu esansı direkt elinize dökerek kullanın. Pamuk ürünün çoğunu emecektir bu yüzden pamukla uygulamayın.

Kuru ve çok nemsiz cilde sahipseniz birkaç kat uygulama yapmaktan çekinmeyin.