Traneksamik Asit Nedir?

Traneksamik Asidin Cilde Faydaları (Ürün Önerileri)

Traneksamik asit nedir? Ciltteki kahverengi ve kırmızı lekelerinizden yakınıyorsanız size harika bir içerik tanıtacağım. Bu içeriğin adı “traneksamik asit”.

Traneksamik asidin güzel bir cilt bakım içeriği olmasını yanı sıra asıl kullanılma amacı çok farklıdır. İkinci dünya savaşı sırasında Japon bir doktor çiftin, kadınların doğum sırasındaki kanamasını azaltmak  için keşfettiği bir içeriktir.

Evet. Traneksamik asit aslında tıpta, doktorların kanamayı azaltmak için kullandığı bir içeriktir.

Yıllar geçtikten sonra, ciltte kullanımı sırasında melasmayı ve koyu lekeleri azalttığı gözlemlenmiştir. Sonrasında leke kaynaklı cilt problemlerini çözmek için kullanılmaya başlanmıştır.

Artık kozmetik ürünleri kapsamında da sık sık kullanılan harika bir leke karşıtı haline gelmiştir.

Traneksamik Asit Nedir?

Traneksamik asit diğer asitler gibi ekfsoliye edici değildir. Adının asit olması kafa karıştırıcı olabilir fakat bu içerik aslında aydınlatıcıdır. Asıl kullanım amacı cilt lekelerini azaltmaya yöneliktir.

Normalde hap şeklinde ağızdan alınan traneksamik asit kullanımı yaygın. Bu yöntem, özellikle hormon değişimlerinden kaynaklı melasma lekesini tedavi etmek için için sık kullanılıyor.

Fakat son yıllarda kozmetik şirketleri leke ürünlerinin içerisinde traneksamik asidi sık sık kullanmaya başladı. Düzenli kullanımda gerçekten çok etkili bir leke açıcı içerik.

Bu içeriğin güzel yanı, ciltte yan etki oluşturmaması ve diğer cilt bakım içerikleriyle çok iyi anlaşması. Ayrıca cilde güneşe karşı hassaslaştırmaz. Bu özellikleri traneksamik asidi harika bir leke açıcı içerik haline getirmiştir.

Traneksamik Asit Faydaları

Kahverengi Bütün Leke Türlerini Açar

Traneksamik asidin asıl kullanım amacı ciltteki kahverengi leke türlerini açmaktır. Bu içerik melaninleri üreten, tirozinaz enzimini azaltır. Melaninler ciltteki renk değişimlerine neden olur.

Ayrıca ciltteki mevcut melaninleri de azaltır. Yani hem melanin üretimini hem de mevcut melaninleri azaltmaya yarar. Böylece cildinizdeki lekeler açılır ve daha düzenli bir cilt rengine sahip olursunuz.

Normal sivilce lekesini , melasma gibi hormonlardan kaynaklanan leke türünü, çilleri ve güneş lekesi gibi ciltteki kahverengi lekeleri açmak için çok etkili bir içeriktir.

Antiinflamatuvardır

Ciltteki inflamasyon birçok nedenden dolayı oluşabilir. İnflamasyonlu cilt kızarır, kaşınır ve ekstra kurur. Çok hassas ciltler genelde bu problemle sürekli başa çıkmaya çalışırlar.

Özellikle lekelerin çoğu inflamasyon sonrasında oluşur. Mesela bir sivilceniz var. Siz o sivilceyi sıktınız, kaşıdınız ve oynadınız diyelim. Bunun sonunca ciltte inflamasyon oluşacaktır ve sonrasında leke kalacaktır.

Traneksamik asit kullanarak ciltteki inflamasyonu indirmeye yardımcı olabilirsiniz ve sonrasında leke oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Kırmızı Lekeleri Azaltır

Kırmızı lekeler kendiliğinden yok olabilen lekelerdir. Genelde 3-4 ayda yok olurlar. Fakat sonrasında kahverengi lekelere dönüşebilme ihtimali de vardır. Bu yüzden bu lekeleri daha kısa sürede azaltmak için traneksamik asit kullanabilirsiniz.

Kırmızı lekeler inflamasyonlu sivilceler sonucu oluşur. Traneksamik asitte antiinflamatuvar olduğu için bu kırmızı lekelerin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Traneksamik Asit Ürünleri

The Inkey List Tranexamix Acid Night Treatment

The inkey list markasına ait 30 ml boyutundaki serum. Ürün jel kıvamında bir serum. İçerisinde %2 oranında traneksamik asit bulunuyor. Ek olarak cilt tonunu eşitlemeye yarayan Acai Üzümü ve cildi aydınlatacak olacak C vitamini bulunuyor.

Düzenli olarak kullanılınca gerçekten etkili bir serum. Rutininize sadece traneksamik asit eklemek istiyorsanız bu seruma göz atabilirsiniz.

Kullanımı

Sabah veya akşam kullanabilirsiniz. Hatta sabah ve akşam günde 2 kere de kullanabilirsiniz.

Bir pompa tüm cilt için yeterli oluyor. Sadece lekeli bölgelerinize de kullanabilirsiniz. Bütün cilde kullanmanıza gerek yok.

Tonik ve serumunuzdan sonra uygulayın. Ardından nemlendiricinizi sürün. Sitesinde ürünü uyguladıktan 30 dakika sonra nemlendiricinizi uygulamayı öneriyorlar. Talimatlara uymakta fayda var. Bende bu şekilde uygulama yapıyorum.

Doa Kozmetik Traneksamik Asit Serumu

Doa kozmetik markasına ait 20 ml boyutundaki traneksamit asit serumu. Nemlendirici içeriklere sahip güzel bir traneksamik asit serumu

İçerisindeki traneksamik asit oranı %3. Ek olarak niasinamid, ayçiçeği çekirdeği yağı, trehaloz, sodyum pca gibi nemlendirici içerikler mevcut.

Nemlendirici özelliğinden faydalanmak için tüm cildinize kullanabilirsiniz. Fakat karma, yağlı ve sivilceli bir cildiniz varsa sadece lekelerin olduğu kısımlara uygulayın.

Kullanımı

Bütün cilt için 4-5 damla ürün yeterlidir. Sadece lekeli bölgelerinize de kullanabilirsiniz.

Yüzünüzü yıkayıp, tonik sürdükten sonra uygulayın. Sonrasında nemlendirici kreminizi sürebilirsiniz.

Ürünün sitesinde sadece akşam kullanılabileceği yazmış.

Traneksamik Asit Ürün Önerileri

Cos De BAHA TN Traneksamik Asitli Niasinamidli Serum

30 ml boyutundaki bu serumun traneksamik asit oranı bayağı yüksek. %5 oranında traneksamik asit içeriyor. Ayrıca yanında harika bir diğer leke açıcı olan niasinamid de %5 oranında kullanılmış. Daha derin lekeleriniz varsa bu serumu tercih edebilirsiniz.

Ürünü su gibi kıvama sahip bir serum. İçerisinde cildi nemlendirecek ve sakinleştirecek olan aloe vera, allantoin, hyalüronik asit ve papatya özü bulunuyor. Yani hem nemlendirici hem de leke açıcı güzel bir serum.

Kullanımı

Sabah veya akşam kullanabilirsiniz. Hatta sabah ve akşam günde 2 kere de kullanabilirsiniz.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra toniğiniz varsa uygulayın. Üründen 4-5 damla kadar bütün cilde yeterlidir. Sadece lekeli bölgelerinize de kullanabilirsiniz. Hafif nemli cilde uygulamak daha iyi emilmesini sağlar. Sonrasında nemlendiricinizi sürebilirsiniz.